Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Panie Ewelina Nęcka i Agnieszka Kapica przeprowadziły zajęcia warsztatowe w grupach Zajączki, Myszki i Jeżyki.
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Panie Ewelina Nęcka i Agnieszka Kapica przeprowadziły zajęcia warsztatowe w grupach Zajączki, Myszki i Jeżyki.
Z roku na rok dowiadujemy się więcej na temat autyzmu, co powoduje pewne zmiany w nazewnictwie, klasyfikacji. Okazuje się też, że autyzm dotyczy większej liczby dziewcząt i kobiet niż sądzono do tej pory. I nie chodzi tu o „modę na autyzm” i chęć dawanie łatek, z czym czasem kojarzona jest diagnoza, ale o zaopatrzenie człowieka w drogowskaz, pewnego rodzaju mapę, która pomaga zrozumieć siebie.
Zachęcamy do zapoznania się z listą cech dziewczęcego autyzmu stworzonego przez psycholog pracującą z osobami w spektrum - kliknij -> lista cech
Polecamy również publikację (pdf do darmowego pobrania) „Pasjonatki…” napisaną pod red. Ewy Furgał - klknij -> Pasjonatki
Kazdy z nas jest inny i dlatego świat jest taki piękny.
Uczennice i uczniowie klasy 2a uczyli się o akceptacji inności. Obejrzeli film o słoniach pt. "Przygoda w paski", a następnie narysowali różnokolorowe słonie.
Bohaterzy komiksu klasy 4A już gotowi do akcji! Na następnej lekcji plastyki każdy stworzy komiks ze swoim bohaterem! :)
Absolwentki naszej szkoły Konstancja Chojnacka, Agata Razcwarkow, Zosia Wiśniewska z byłej klasy 8c p. Roberta Łukasiewicza przeprowadziły zajęcia profilaktyczne w klasach II, III, IV w ramach Projektu Życie poza internetem istnieje (Organizacja Zwolnieni z teorii) Celem zajęć jest zainspirowanie uczniów do spędzania więcej czasu poza internetem, rozwijaniu swoich zainteresowań oraz zdobywanie nowych pasji.
Klasy 4a i 4b na wycieczce w niezwykłym świecie pozorów, złudzeń i paradoksów.
Ptaki narysowane przez naszych Ukraińskich Uczniów z klasy 7P! :)
W klasach 7 uczniowie sprawdzali Prawo Zachowania Masy wykonując doświadczenia na ławkach.
Uczennice i uczniowie klas czwartych i piątych podczas warsztatów astronomicznych obserwowali symulacje grawitacji na ekranach komputerów Zapraszamy na stronę:
Uczennice klasy 5b Julia Lachowska i Iga Marchel stworzyły w programie Minecraft otoczony lasami i zbiornikami wodnymi model naszej szkoły w wersji ekologicznej - z panelami słonecznymi na dachu i pojemnikami do segregowania śmieci.
Zapraszamy do podziwania naszej ekoszkoły.
Zapraszamy do obejrzenia memów stworzonych z wykorzestaniem dzieł sztuki.
Bogna Żuromska
Zapraszamy do obejrzenia filmiku Natalii Rębeckiej z kl. 6a, która rysując na tablecie graficznym łączy sztukę z technologią.
W piątek (25.03) obchodziliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Czytania Tolkiena! Były zagadki, wspólne czytanie, a na finał quiz o Pisarzu w kahoot. Trzy zwycięskie ekipy otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Zachęcamy do czytania Tolkiena nie tylko od święta! To wspaniały autor, który stworzył całą rzeczywistość Śródziemia - łącznie z jego mitologią, historią i językami (!). Sam władał 14 językami i chciał też nauczyć się polskiego, ale niestety nie zdołał. Był wybitnym Autorem. Sięgnijcie do jego rewelacyjnych dzieł zanim obejrzycie ekranizacje.
Książki J.R.R. Tolkiena i oparte na nich filmy wypożyczycie w naszej bibliotece! Zapraszamy!
Zdjęcia witraży wiosennych, które wykonały klasy 7. Zapraszam do oglądania tu i na żywo (na 2 piętrze naszej szkoły).
Bogna Żuromska
Rysunki ptaków, które wykonali nasi ukraińscy uczniowie z klasy 7o. :)
Drugi koncert rodzinny w wykonaniu zespołu Mamy Śpiewamy
2 kwietnia 2022 r. godz. 11.00 w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny, kameralny koncert zespołu Mamy Śpiewamy. Tym razem na spotkaniu rozwijającym muzykalność dzieci usłyszą śpiew na dwa głosy, grę na gitarze, saksofonie oraz flecie poprzecznym. Zapraszamy dzieci w wieku od 0 do 5 lat z rodzicami. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.Zaproszenia można uzyskać pod adresem mailowym: bemowo.zapisy@um.warszawa.pl do 27.03.2022 r.
Regulamin- tutaj -> Mamy śpiewamy
"Co ze Świętami?- Wielkanoc" – spektakl dla dzieci
9 kwietnia br. na Scenie Kocjana przy ul. Kocjana 3 o godz. 10.00 odbędzie się spektakl dla dzieci "Co ze Świętami?Wielkanoc”. Zapraszamy na świąteczny, muzyczny spektakl dla dzieci. Zapisy do 3 kwietnia br. na bemowo.zapisy@um.warszawa.pl.
Szczegóły - tutaj -> spektakl
Koncert w ramach I Międzynarodowego Bemowskiego Festiwalu Organowego
Trzeci koncert w ramach I Międzynarodowego Bemowskiego Festiwalu Organowego odbędzie się 10 kwietnia br. o godz. 16.00 w parafii p.w. Bogurodzicy Maryi przy ul. Powstańców Śląskich 67D. W niedzielne popołudnie niemiecki organista Johannes Krahl wykona dla nas utwory z repertuaru wybitnych kompozytorów m.in. Liszta, Brahmsa czy Schumanna.Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Organowego co miesiąc będziemy mogli wysłuchać wykonań najwybitniejszych artystów z całego świata, którzy zaprezentują muzykę z różnych kręgów kulturowych. Unikatowe organy w kościele Bogurodzicy Maryi pozwolą doświadczyć pełnej gamy brzmień tego interesującego instrumentu. Wstęp wolny.
Więcej - tutaj -> Koncert
Klasa 2b i 1c odwiedziła w 23.03 2022 r. siedzibę Zespołu Mazowsze w Otrębusach. Obejrzeli piękną muzyczną opowieść pt. Kolory. To były niezapomniane wrażenia.
Wolontariuszki i wolontariusze z klasy 8b i 7b pomagają kolegom i koleżankom z klas 4 w nauce:-)
Klasy 5 na lekcjach plastyki nauczyły się nowej interesującej techniki plastycznej jaką jest wydrapywanka.
Przygotowali nią przepiękne prace na temat "greckie wazy". Zapraszmy do obejrzenia.
Uczniowie z klasy 5A są bardzo twórczy po godzinach nauki w szkole. :)
Zapraszamy do podziwiania kreatywnych dzieł sztuki! :)
Zapraszamy do obejrzenia wspaniałych prac Uczniów klasy 4B na temat: Ja i moje zwierzę, techniką mieszaną (kredki i flamastry). Prace są cudowne! Życzymy wspaniałych wrażeń artystycznych!
Panowie z klasy 8b, zawsze pamiętają o swoich koleżankach z klasy i dbają o nie każdego dnia, ale w sposób szczególny okazali to w Dzień Kobiet - pamiętali o życzeniach, kwiatach i prezentach.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z pracownikami i wolontariuszami Bemowskiego Centrum Kultury oraz mieszkańcami Bemowa, przygotowywali paczki żywnościowe oraz z artykułami higienicznymi, aby wesprzeć Ukraińców tych, którzy przyjechali do Polski oraz tych, którzy zostali na Ukrainie.
Pracy było co nie miara, ale zapał i chęć pomocy były jeszcze większe!
Lista oficjalnych szkół i platform internetowych na Ukrainie, które organizują proces edukacyjny w czasie wojny:
Cписок офіційних онлайн-шкіл та платформ в Україні, що організовують навчальний процес в умовах війни
Tematy do rozmów:
https://edukacja.um.warszawa.pl/-/temy-dlya-rozmov-pro-nas-i-nashi-krayiny
https://metropolie.pl/fileadmin/user_upload/tematy_do_rozmow_cz.2_PL.pdf
Szkoły online w ukraińskim systemie edukacji.Lekcje on line odbywają się na wszystkich poziomach nauczania i prowadzą je nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy.Bezpłatna SZKOŁA ONLINE dla dzieci z Ukrainy. - Fundacja EduSEN Wydawnictwo Szkolenia https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/szkola-online-dla-dzieci-z-ukrainy (PL + UA) Stowarzyszenie Klanza Fundacja Edu SEN
14 marca rusza szkoła online dla uczennic i uczniów, którzy trafili do Polski na skutek inwazji Rosji na Ukrainę. Dzieci z Ukrainy będą mogły wziąć udział w zajęciach po ukraińsku, w ukraińskim systemie nauczania i na poziomie klasy do której uczęszczały dotychczas. Zajęcia są całkowicie darmowe.
Fundacja EduSEN, Stowarzyszenie Klanza oraz Fundacja Orange przygotowały projekt szkoły online dla dzieci z Ukrainy, dzięki któremu będą mogły kontynuować naukę w systemie, w którym uczyły się dotychczas, a poza wszystkim będą mieć namiastkę normalności i kontakt z rówieśnikami. Spotkania będą odbywały się na platformie ZOOM, na każdym poziomie nauczania i w podziale na klasy.
Tydzień po starcie zajęć, 21 marca 2022 r. rozpoczną się również zajęcia prowadzone przez nauczycieli języka polskiego jako obcego dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli. A od 4 kwietnia ruszą lekcje prowadzone przez polskich nauczycieli wyrównujące braki z poszczególnych przedmiotów.
Zajęcia lekcyjne online będą realizowane dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku przed południem (w godz. 9:00-11:00) oraz po południu (w godz. 17:00-19:00). Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez ukraińskich nauczycieli.
Link dla uczniów: https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie
Link dla nauczycieli: https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele
Plany i linki do zajęć zostaną wysłane na maile podane w formularzu.
Онлайн школа для дітей з України 14 березня запрацювала онлайн-школа для учнів, які приїхали до Польщі внаслідок вторгнення Росії в Україну. Діти з України зможуть брати участь у заняттях українською мовою, в українській системі освіти та на рівні класу, який вони відвідували досі. Заняття повністю безкоштовні. Партнером ініціативи є Fundacja Orange.
Продовження навчання за українською системою для тих, хто планує повернутися в Україну або залишився у своїй країні.Ми не замінимо справжню школу, але дамо вам можливість відірватися від сумної і трагічної реальності.
Реєстрація за посиланням:
Wielki Koncert dla Ukrainy 19 i 20 marca 2022 r. od godz. 14.00 w Parku Górczewska.
W czym można przynieść do szkoły podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w dniu bez plecaka?
Pomysłowość naszych uczennic i uczniów nie ma granic. Zamiast plecaków pojawiły się walizki, pudełka, transportery dla zwierząt, wiadra, futerał na gitarę, a nawet kapelusz! okazało się, że naswet poszewki na poduszki czy odpowiednio zawiązane bluzy są w stanie zastąpić plecak.
Klasa 4a i 4b 17 marca 2022 r. obejrzały specjalny pokaz filmu :Labirynt", zorganizowany w kinie Muranów przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
17 marca miłośnicy trudnych zadań matematycznych wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.
Spotkania autorskie dla uczniów klas 1 i 2 z p. Krzysztofem Petkiem – pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem, detektywem i prawdziwym człowiekiem renesansu, były dla uczniów niezwykłą przygodą. Zgromadzeni w czwartkowy poranek (17.03) w bibliotece czytelnicy zostali zaproszeni przez Pisarza do poszukiwania skarbu, podążania śladami znaków Templariuszy, nauki podstaw samoobrony, a także do poznania Julka – tytułowego bohatera powieści „Jestem nowy”. Autor zachwycił młodszych i starszych słuchaczy swoimi interesującymi historiami opowiadanymi z ogromną swadą.
Po spotkaniu można było kupić książki i otrzymać autograf. Spotkania z p. Krzysztofem Petkiem było niezwykłym doświadczeniem i mamy nadzieje, że Pisarz jeszcze nas odwiedzi.
Spotkanie stanowi realizację Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.
Klasa 4b uroczyście świętowała Międzynarodowy Dzień Kobiet. Chłopcy wręczyli dziewczynkom prezenty z najlepszymi życzeniami.
W tym roku zainaugurowałyśmy akcję „Zakładka zamiast kwiatka”, która bardzo się spodobała i na pewno stanie się naszą biblioteczną tradycją. W Dzień Kobiet (8.03) każda dziewczyna, która odwiedziła bibliotekę mogła wybrać sobie prezent – piękną zakładkę lub zakładki. Chłopaki tez mogli je dostać, jeśli wypożyczyli jakąś książkę.
Płeć brzydka lobbowała by w Dzień Mężczyzny (10.03) odwrócić role, żeby dziewczyny też poczuły się zachęcone do czytania. Uległyśmy tym prośbom i chłopaki też mieli swoje zakładkowo—czytelnicze święto. Wszak „biblioteka dobre miejsce dla człowieka”.
Uczniowie klas 7 mieli możliwość zostania grafikami i zaprojektowania nowej okładki do dzieła Henryka Sienkiwicza w ramach konkursu plastycznego - Sienkiewicz na okładkę
Miło nam poinformować, że nagrodzeni zostali:
Magdalena Madyniak, kl. 7b
Jeremi Galczak, kl. 7c
Urszula Zaręba, kl. 7c
Serdecznie gratulujemy przygotowania przepięknych prac, talentu i zaangażowania!
Konkurs został zorganizowany w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025".
Mini-wystawę prac można obejrzeć w bibliotece.
Zapraszamy!
Oto zadania, które ułożyli w lutym uczniowie w ramach projektu 'Matematyka się przydaje". Jak i w poprzednich miesiącach zadania są ciekawe i pokazujące praktyczny aspekt matematyki.
Zadania ułożone przez Ignacego Pastuszkę z klasy 5b
Zadanie 1
Postanowiłem wyremontować swój pokój i przykleić na ścianach tapety. Pokój jest prostokatny i ma następujące wymiary : I ściana - długość 3,8 m; II ściana 3,2 m. Wysokość Wysokość pomieszczenia wynosi 2,7 m. Na jednej ześcian znajduje się okno o wymiarach :1,4 m na 1,7 m, a na ścianie po drugiej stronie są drzwi o wymiarach :1 m na 2,1 m. Należy obliczyć powierzchnię do wytapetowania.
Zadanie 2
Rolka tapety ma wymiary 0,75 m na 10 m i kosztuje 22 zł 50 gr. Ponadtdo klej do tapet jest w pojemnikach pozwalających wykleić 5 m kwadratowych powierzchni i kosztuje 12 zł 75 gr za pojemnik.
a) Ile rolek trapety trzeba kupiś i ile będą kosztowały?
b) Ile pojemników kleju trzeba kupić i ile będzie kosztował klej?
c) Jaki będzie całkowity koszt materiałów do tapetowania?
Zadanie 3
Pan malarz, który może nam te tapety przykleić powiedzial, że jest w stanie wykonać tę pracę w 2 i pół godziny, a godzina jego pracy kosztuje 100 zł. Jest też inna możliwość zapłaty, tzn za 1 m kwadratowy. Cena tapetowania za jeden metr kwadratowy wynosi 10, 50 zł. Która z propozycji pana malarza jest tańsza?
Zadania ułożone przez Aleksandrę Śmierska z klasy 7c
Zad. 1
Kasia i jej mama mają razem 55 lat. Mama urodziła Kasię mając 25 lat. Ile lat ma teraz Kasia?
Rozwiązanie:
x - wiek Kasi
x + 25 - wiek mamy
x + x + 25 = 55
2x = 55 - 25
x = 15
Odp. Kasia ma teraz 15 lat.
Zad. 2
Zosia kupiła w sklepie 3 tabliczki czekolady truskawkowej. Dała kasjerce banknot 10 zl i otrzymala 25 groszy reszty. Ile kosztowała jedna tabliczka czekolady truskawkowej?
Zad. 3
Babcia Krysia ma w ogrodzie 9 krzewów hortensji bukietowej i 4 krzewy hortensji pnącej. W tym roku dosadziła tyle samo krzewów hortensji każdego rodzaju. Ile krzewów każdego rodzaju dosadziła babcia Krysia, skoro wiadomo, że obecnie rośnie 19 krzewów hortensji.
Zad. 4
Pan Krzysztof korzysta z korporacji taksówkowej "LUX", w której opłata początkowa wynosi 4,20 zł, a cena za 1 kilometr wynosi 2,50 zł. Pan Adam jeździ taksowką korporacji "CITY", w której opłata początkowa wynosi 8,50 zł, a cena za kilometr 1,50 zl. Który z panów zapłaci mniej za przejechanie trasy
7 km i o ile?
Zadania ułożone przez Antoniego Sworzyńskiego z klasy 5a
Zad. 1
Kanał na YouTube miał 500 tysięcy subskrypcji. W wyniku błędu stracił 30% subskrypcji. Oblicz ilu mu brakuje subskrybentów do złotego przycisku (milion), diamentowego przycisku (pięć milionów) i do rubinowego przycisku (stu milionów).
Zad. 2
Kanał w ostatnim czasie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i otrzymuje dziesięć tysięcy subskrypcji dziennie.
Oblicz w ile dni dojdzie do celów z poprzedniego zadania.
Po pracowitej sobocie, przyszedł czas na niedzielę i udział Szkolnego Koła Wolontariatu w warszawskim sportowym wydarzeniu. W dniu 06.03.2022 r. wsparliśmy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", objęty patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nasi Wolontariusze mieli bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ prowadzili biuro zawodów, gdzie odpowiadali za rejestrację uczestników i wszystko, co związane ze startem. Możemy się też pochwalić tym, że mamy też medal zdobyty w biegu honorowym :-)
Za nami kolejna pracowita sobota (05.03.2022r.) w MAL Dwa Jelonki, gdzie wraz z Bemowskim Centrum Kultury, współorganizowaliśmy wymianę książek dla społeczności z Bemowa. Pomogliśmy również przy organizowanej przez BCK zbiórce na rzecz potrzebujących osób z Ukrainy.
Nasi Wolontariusze wykazali się bardzo dobrą organizacją, dlatego znalazł się także czas na kebaba oraz zabawy :-)
W poniedziałek, 28.02.2022 r., klasy 8a i 8b pojechały na wycieczkę do Pułtuska, aby na zamku, pod czujnym okiem edukatora, poznać tajniki savoire vivre przy stole. Była część teoretyczna w dwóch aktach, część praktyczna, a na koniec "egzamin" w zamkowej restauracji podczas obiadu :-)
Następnie, wraz z przewodnikiem, zwiedziliśmy Pułtusk i Serock.
Powered by aSc EduPage