Nasza szkoła wzięła udział w oddolnym projekcie interdyscyplinarnym „UWAŻNA WIOSNA”, który trwał od kwietnia do końca maja tego roku.
Było to wyzwanie edukacyjne, które miało na celu zachęcenie nauczycieli i uczniów do świadomego doświadczania wiosny, dbania o siebie i otoczenie oraz rozwijania umiejętności uważności.
Projekt był skierowany do nauczycieli, którzy chcieli włączyć wiosenne, rozwijające aktywności do codziennej edukacji oraz inspirować uczniów do większej uważności w codziennym życiu.
Co przyniosły nasze działania? Na pewno przyczyniły się do integracji uczniów i budowania pozytywnej atmosfery w klasie oraz w szkole, wpłynęły na rozwój kreatywności i wprowadzanie zdrowych nawyków takich jak: aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne, kontakt z naturą. Dzieci i młodzież budowała poczucia wdzięczności i radości z małych rzeczy. Projekt „Uważna Wiosna” stał się okazją, by zatrzymać się na chwilę, dostrzec piękno otaczającego nas świata i nauczyć się cieszyć drobnymi momentami codzienności.
W ramach projektu wśród uczniów klas 4-8 zrealizowaliśmy następujące działania: przepisywaliśmy odręcznie wiersze na temat wiosny, które zostały wyeksponowane w sali 203; w naszej bibliotece zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy wiosenne zakładki do książek; prowadziliśmy karty obserwacji wiosny; dzieliliśmy się refleksjami na temat oznak wiosny; dyskutowaliśmy o znaczeniu i wartości wiosennych porządków; słuchaliśmy relaksacyjnej muzyki, piosenek o wiośnie, rozwiązywaliśmy quizy; poznawaliśmy techniki relaksacyjne i oddechowe; praktykowaliśmy jogę, zasadziliśmy rośliny w szkolnym ogródku, kolorowaliśmy mandale z kwiatami; rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu wiosną.
W działania włączyli się chętni nauczyciele, którzy realizowali projekt na swoich lekcjach przedmiotowych, wychowawczych oraz w czasie zajęć dodatkowych.
Organizatorem inicjatywy „UWAŻNA WIOSNA” jest Edukacyjna Kawka i Katarzyna Rok; akcję objęła patronatem Fundacja Możesz Wszystko.
Przed nami lato i wakacje.
Bądźmy nadal uważni i dostrzegajmy piękno kolejnej pory roku.
Magdalena Sadowska-Maciejewska
Ambasadorka projektu