Szanowni Panowie Dyrektorzy i Szanowne Panie Dyrektorki,
Szanowni Nauczyciele, Szanowne Nauczycielki,
Szanowni Pracownicy i Szanowne Pracowniczki Szkół i Placówek Oświatowych,
Drodzy Uczniowie i Drogie Uczennice,
Szanowni Rodzice,
Kompas Jutra pozwolił w roku szkolnym 2025/2026 wyznaczyć nowy kierunek rozwoju polskiej oświaty. Cieszę się, że punktem wyjścia do zmian, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzi od 1 września 2026 roku, aby stworzyć model szkoły wymagającej i wspierającej; model oparty na kompetencjach kluczowych, doświadczeniach edukacyjnych i praktycznym wykorzystaniu wiedzy, stał się dialog ze społecznością szkolną.
Za nami blisko 100 spotkań w ramach trasy Kierunek: Kompas Jutra. Niemal 24 tysiące osób — w tym Dyrektorzy i Dyrektorki, Nauczyciele, Nauczycielki i Rodzice — wzięło udział w rozmowach o przyszłości edukacji. Szanowni Państwo, serdecznie za to dziękuję. Efektem tej debaty, którą zorganizowaliśmy w mniejszych i większych miejscowościach w całej Polsce, jest lepsze przygotowanie szkół i placówek do stopniowego wdrażania reformy i możliwość zapoznania się ze spostrzeżeniami środowiska oświatowego i Rodziców. Uwzględniliśmy je, proponując w prawie oświatowym między innymi zasady korzystania z telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych.
Od zmian, jakie dynamicznie zachodzą w świecie cyfrowym, nie sposób uciec. Zależy mi, żeby dzieci i młodzież uczyły się świadomego korzystania ze zdobyczy technologii. Dlatego doceniam to, że zechcieliście, Drodzy Uczniowie, Drogie Uczennice, spotykać się z nami i wypowiedzieć na temat wyzwań, jakie stawia przed wami rzeczywistość. Dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej — zapewniamy Wam w szkołach nowoczesny sprzęt: laptopy, tablety, ale też 12 tysięcy pracowni AI oraz pracownie STEM. Ponad 5 miliardów złotych przeznaczone na ten cel to zdecydowanie największa inwestycja w edukację cyfrową w historii Polski.
W tym roku szkolnym pojawił się również nowy, niezwykle potrzebny przedmiot — edukacja zdrowotna. Te zajęcia z pewnością pozwoliły Wam zdobyć narzędzia, które pomogą skutecznie dbać o siebie i innych w wymiarach: fizycznym, psychicznym, środowiskowym czy właśnie cyfrowym.
To dla mnie ważne, że tak licznie włączyliście się w tym roku szkolnym do programu pod nazwą „Edukacja z wojskiem”. Do pięciu edycji przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej zgłosiło się łącznie aż pół miliona ludzi młodych. To zaangażowanie w szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej albo reagowania w sytuacjach kryzysowych, jest najcenniejszą inwestycją we wspólne bezpieczeństwo.
Odpowiedzialna edukacja powinna też zagwarantować poczucie bezpieczeństwa w momencie, w którym młodzież stoi przed wyborem wymarzonego zawodu. Ten rok szkolny przyniósł w tym kontekście istotne modyfikacje. Spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami ponad 50 branż zachęciły nas do zaktualizowania podstaw programowych, wygaszenia zawodów niedostosowanych do potrzeb krajowej gospodarki oraz wprowadzenia 11 nowych profesji. Jasna ścieżka rozwoju dziś to konkretna przewaga na rynku pracy jutra.
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, prawdziwą siłą do zmian w polskiej szkole jest Państwa nieustanne zaangażowanie we wszechstronny rozwój podopiecznych, a także uczniów i uczennic. Z całego serca dziękuję cierpliwość, wyrozumiałość i profesjonalizm, jak również za nieustanne wspieranie uczniów w odkrywaniu ich talentów. Życzę Państwu, aby nadchodzący czas wakacji przyniósł zasłużony odpoczynek. Niech będzie to okres regeneracji, inspiracji i dobrych spotkań, które dodadzą energii na kolejny rok pracy.
Drodzy Uczniowie i Drogie Uczennice, serdecznie gratuluję Wam tegorocznych sukcesów edukacyjnych. Zakończenie roku szkolnego to moment, w którym możecie z dumą spojrzeć na wszystko, co udało się Wam osiągnąć — na zdobyte umiejętności, pokonane trudności i nowe doświadczenia, które już teraz budują Waszą przyszłość. Dziękuję za wysiłek wkładany w naukę, wytrwałość i ciekawość świata. Niech nadchodzące wakacje przyniosą Wam wiele dobrych chwil i pozwolą wrócić we wrześniu do szkół i placówek z nową energią, siłą i motywacją.
Z wyrazami szacunku
Barbara Nowacka