Wakacyjne życzenia
Wszystkim naszym Przedszkolakom życzymy wspaniałych przygód, o których opowiecie po powrocie do przedszkola! Zbierajcie pamiątki - zrobimy mapę Waszych wakacyjnych podróży:)
Dyrekcja i Wasi nauczyciele
Zaczytani.org - zbieramy książki dla dzieci w szpitalach!
Przedszkole również przystąpiło do akcji organizowanej przez Fundację Zaczytani.org.
Misją Fundacji jest wsparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych przebywających w szpitalach oraz promowanie czytelnictwa. Na co dzień tworzy ją czwórka przyjaciół, którzy z wielką pasją i siłą działają by odmienić codzienność w szpitalach. Każdego roku w akcje angażuje się setki osób działających aby wspólnie inspirować i pomagać.
Wszystkich, którzy chcą wesprzeć tą piękną, płynącą z potrzeby serca akcję zapraszamy z książkami do punktów zbiórki - na terenie szkoły przy dyżurce oraz na terenie przedszkola przy wejściu lub w sali 16.Zbieramy książki do 24 maja 2019 r.
KSIĄŻKI POWINNY BYĆ W STANIE BARDZO DOBRYM, WYDANE PO 2000 ROKU
Dziękujemy z góry w imieniu swoim oraz przyszłych małych i dużych czytelników, którym często świat zamknięty na stronicach książek pomaga w codziennych i niecodziennych zmaganiach...
Konkurs plastyczny "Mój Kraj, Mój Region, Moje Miasto" - aktualizacja terminu nadsyłania prac
Szkoła Podstawowa Nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego zaprasza przedszkolaków z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Dzielnicy Bemowo do udziału w Dzielnicowym Konkursie Plastycznym "Mój Kraj, Mój Region, Moje Miasto".
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem oraz Harmonogramem Konkursu. Termin nadsyłania prac konkursowych - 29.05.2019 r.
Przedszkolaki poznają małe zwierzaki
Pod koniec marca w grupie Zajączków odbyły się warsztaty przyrodnicze. Dzieci miały okazję wziąć na ręce m.in. kurczaczki, kaczątka czy króliczka.
„Kreciki” również wzięły udział we wiosennych warsztatach z małymi zwierzątkami. Mogły pogłaskać kurczaczka, przytulić króliczka, nakarmić kaczuszkę i powąchać pierwsze wiosenne kwiatki.
Wiosenne przedstawienie dla przedszkolaków
Z okazji Dnia Wiosny nasze przedszkole odwiedzili kolejny raz aktorzy Teatru "Kalejdoskop". Bohaterowie przedstawienia wprowadzili nas w bajkowy świat ekologii z elementami z dziedziny profilaktyki i higieny. Leśniczy dostrzega, że jego ukochany las schnie i marnieje. Pragnie zrozumieć powody takiego stanu rzeczy i znaleźć ratunek. Spotkana w lesie staruszka, której Leśnik służy pomocą, okazuje się Czarodziejką. Udziela naszemu bohaterowi cennej rady: ma dotrzeć do Krainy Kwitnących Wzgórz. Tam znajdzie pomoc dla swoich drzew. Podczas wędrówki Leśniczy trafia do domku Krasnala – Brudaska, którego uczy podstawowych zasad higieny i dbałości o porządek. Spotyka również Śmieciarza zanieczyszczającego las i rzekę – w ten sposób wyjaśnia się powód choroby drzew. Na ostatnim etapie podróży Leśnik musi zmierzyć się ze smokiem w pojedynku na zagadki (tu oczywiście prosi o pomoc dzieci).
"Szalony Wózkowicz" u przedszkolaków, czyli jak można opowiadać o niepełnosprawności
18 marca najstarsze grupy wzięły udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez „Szalonego Wózkowicza”.
Prowadzący - Marek Sołtys i psi behawiorysta Karol, najpierw wytłumaczyli dzieciom na czym polega dana niepełnosprawność, a następnie dzieci wczuwały się w rolę osoby niewidomej lub jeżdżącej na wózku.
Nasze przedszkolaki miały szansę m.in. dowiedzieć się jak szkoli się psy terapeutyczne i poznać jednego z nich – Spajka, dwunastoletniego labradora. Największą atrakcją była prezentacja jego umiejętności, który potrafi nie tylko zdejmować rękawiczki swojemu panu, ale także otwierać i zamykać szafkę.
Wiosenny ogródek w grupie Myszek i Zajączków
Grupa Myszek z wizytą u strażaków
Dzieci z grupy „Myszek” wybrały się na krótką lecz bardzo ciekawą wycieczkę do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Warszawie. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły usiąść w wozie strażackim, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki, zobaczyć pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej. Przedszkolaki zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112.
"Z Borsukiem bezpieczniej"
Spotkanie z sierżantem Borsukiem - maskotką Komendy Stołecznej Policji.
22 lutego przedszkolaki odwiedził sierżant Borsuk. Wraz z kolegami policjantami pomógł dzieciom utrwalić zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym jakich muszą przestrzegać piesi, rowerzyści i pasażerowie, zasady postępowania w sytuacjach z udziałem nieznajomej osoby dorosłej. Dzieci dowiedziały się też m.in. jak zachować się w sytuacji, gdyby się zgubiły oraz w sytuacji zagrożenia ze strony agresywnego psa lub innego zwierzęcia. Przedszkolaki zaskoczyły Policjantów doskonałą znajomością numeru alarmowego 112, a dzięki aktywnym metodom spotkania dzieci utrwaliły sobie jak z niego korzystać oraz jakie informacje należy podać dzwoniąc po pomoc.
W zajęciach czynny udział brał przedstawiciel delegatury BBiZK Dzielnicy Bemowo. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki pn. „Bezpieczne dzieci” przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Dzielnicowy Konkurs Recytatorski "W Starym Teatrze"
Szkoła Podstawowa Nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego zaprasza przedszkolaków z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Dzielnicy Bemowo do udziału w Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim "W Starym Teatrze". Konkurs odbędzie się 27 marca w siedzibie organizatora - rozpoczęcie o godz. 10.00.
Zgłoszenia należy kierować na adres sp306@edu.um.warszawa.pl
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem oraz Harmonogramem Konkursu.
VII Warszawski Przegląd Taneczny
W lutym dzieci z grupy Bociany wzięły udział w VII Warszawskim Przeglądzie Tanecznym "Na ludową nutę" organizowanym przez Przedszkole Nr 313. Impreza odbyła się w Okęckiej Hali Widowiskowej, która zgromadziła 15 zespołów przedszkolnych z całej Warszawy. Armin, Ala, Igor, Karolinka, Kuba, Lenka, Pola Sz., Pola K. i Tosia zaprezentowali podczas występu Polkę, skoczny taniec ludowy, który zdaniem wielu etnografów ma swoje korzenie w Czechach. Od XIX wieku Polka uważana jest również za tradycyjny polski taniec ludowy. Uczestnicy zdobyli pamiątkowe koszulki z motywem folklorystycznym oraz oczywiście dyplom dla Szkoły.
Gratulujemy!
Bal Karnawałowy Przedszkolaków
Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.
Rodzice przygotowali dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Obok księżniczek, wróżek, rycerzy, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek: Czerwony Kapturek, Syrenka, Kot w Butach. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Balu!
Warsztaty kulinarne w grupach: Krecików, Motylków i Bocianów
We wtorek (12.02) odbyły się warsztaty kulinarne, na których grupa "Krecików" zmierzyła się z prawdziwym wyzwaniem. Dzieci samodzielnie wykonywały pizzę. Wszystkie wyszły wyśmienite i smaczne :)
W lutym także grupa "Motylków" brała udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci robiły pizze, przy okazji zwiedzały kuchnie, zobaczyły jak pan kucharz przygotowywał obiad.
Pizza wyszła bardzo dobra i wszystkim smakowała. "Motylki" okazały się doskonałymi kucharzami :)
Z okazji Światowego Dnia Pizzy pani Jola Chłopecka zorganizowała dla wszystkich przedszkolaków warsztaty, podczas których dzieci mogły poznać tajniki powstawania tej najsłynniejsze włoskiej potrawy, którą zajadają się jej miłośnicy na całym świecie. Pizza została wykonana w dwóch wariantach i wyszła tak pyszna, że nawet przeciwnicy jej smaku zajadali się z zadowoleniem. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Pokaz Niesamowitych Baniek Mydlanych
Dzień Babci i Dziadka w grupie Bocianów
23 stycznia Bociany świętowały Dzień Babci i Dziadka, składając bliskim życzenia w postaci wierszyków, śpiewając piosenki oraz tańcząc. Po występie dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane kalendarze z orgiami i zaprosiły gości na poczęstunek. W międzyczasie czynna była Fotobudka, w której wszyscy chętnie robili sobie zdjęcia z wykorzystaniem zabawnych popsów.
Dzień Babci i Dziadka w grupie Krecików
Bociany w Kinotece
17 stycznia Bociany wybrały się na wycieczkę do Kinoteki na lekcję multimedialną „Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci”. Oprócz świetnej zabawy, jaką zapewnili organizatorzy wydarzenia oraz wybuchów śmiechu przez całą lekcję dowiedzieliśmy się też jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, poznaliśmy dawny zawód tapera - niezbędny przy wyświetlaniu filmów niemych. Dzięki lekcji mogliśmy poznać początki istnienia kina, poznać instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych stron świata, odkryć czym jest muzyka ilustracyjna i nagrać własną ścieżkę dźwiękową do filmu!
Wspólne Kolędowanie Przeszkolaków
21 grudnia cała społeczność przedszkolna spotkała się w sali rekreacyjnej na wspólnym kolędowaniu. Dzieci i nauczyciele wspólnie zaśpiewali znane im kolędy i pastorałki. Przybyli goście - Babcia i Dziadek - opowiedzieli nam, jak dawniej wyglądały Święta Bożego Narodzenia. Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie najlepsze życzenia. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Spotkanie opłatkowe w Domu Opieki "Kombatant"
19 grudnia dzieci z Bocianów i Żabek, uczennica klasy III b oraz Klub czytelniczy „PoczytajMy” miały ogromną przyjemność przedstawić w Domu opieki „Kombatant” Bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny. Przedświąteczne kolędowanie dla Seniorów stało się już coroczną tradycją jednak tym razem miało dużo głębszy wymiar w związku z naszym udziałem w Projekcie „Pola nadziei”. Nasze działania skierowane są do osób zasłużonych, chorych, często cierpiących, co splata się z ideą Ośrodka „Hospicjum domowe” o propagowaniu postaw altruistycznych, otwartych na drugiego człowieka oraz angażowaniu dzieci i młodzieży w praktyczne działania na rzecz Seniorów w Domach opieki.
Przepiękne pastorałki, kolędy oraz utwory fortepianowe wykonane przez dzieci, rozbudziły wiele emocji i wzruszeń zarówno u najmłodszych jak i Seniorów. Nauczyciele i dzieci, dzieląc się opłatkiem, złożyli na ręce p. Joanny najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla mieszkańców Domu Kombatanta od całej społeczności szkolno-przedszkolnej.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie, gościnę i możliwość uczestnictwa w tak wartościowym spotkaniu.
Teatr Kalejdoskop u Przedszkolaków
18 grudnia aktorzy z Teatru Kalejdoskop zaprezentowali przedszkolakom spektakl pod tytułem „Najcenniejszy Prezent”. Była to barwna i piękna opowieść o tym, co w życiu każdego z nas najważniejsze. Pomocnik Świętego Mikołaja – wesoły, sprytny elf, wędrował przez zasypany śniegiem świat. Tam, gdzie znalazł grzeczne dzieci, miał zostawiać zapaloną świecę. W jednym z odwiedzonych domów spotykał Krasnala, który skarżył się na swojego podopiecznego. Bałagan, kłótnie, awantury – choć wszyscy żyli w dostatku, brakowało w domu Krasnala prawdziwych, ciepłych uczuć.
W innej, biednej chacie, elf zastał zupełnie inną scenę – mała dziewczynka czekając na powrót Mamy, sprzątała i prała. W wolnej chwili pisała list do Świętego Mikołaja, w którym prosiła o zdrowie dla rodziców i powrót taty z dalekiej podróży. W tym domu cała ekipa świętego Mikołaja chciała zostać dłużej.
Jak sądzicie, dlaczego?
XX Bemowska Spartakiada Przedszkolaków
„W zdrowym ciele zdrowy duch!
Trzystaszóstka lubi ruch!
My dziś wszystkim pokażemy,
Że dobrze bawić się umiemy!”16 grudnia 2018 roku drużyna składająca się z Bocianów i Krecików reprezentowała nasze przedszkole w XX Bemowskiej Spartakiadzie Przedszkolaków, która odbyła się w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Bemowo przy ulicy Obrońców Tobruku 40 . W zawodach wzięły udział 24 drużyny składające z 5 – latków uczęszczających do bemowskich przedszkoli oraz szkół z oddziałami przedszkolnymi. Podczas 2 godzinnych zmagań dzieci wzięły udział w 12 konkurencjach sportowo – rekreacyjnych, dostosowanych do ich możliwości psycho – ruchowych m. in. slalom z piłką pilates, strzały do bramki, rzuty woreczkiem do celu, tor przeszkód, gra Memory.
Po ogłoszeniu wyników każdy przedszkolak otrzymał zestaw prezentów, a w nim pamiątkowy, okolicznościowy medal, koszulkę, pluszowego pingwinka oraz paczkę ze słodyczami.
Każde przedszkole otrzymało pamiątkowy puchar, a wygrana drużyna dodatkowy puchar przechodni – przekazywany rok rocznie kolejnym, zwycięskim drużynom.
Gratulujemy naszej wspaniałej drużynie!
Dumni nauczycieleWideorelacja ze spartakiady - link
Spotkanie autorskie w przedszkolu
12 grudnia 2018 r. dzieci z grupy Biedronek, Bocianów, Krecików, Motylków i Żabek gościły autorkę tekstów dla dzieci p. Barbarę Szelągowską oraz ilustratorkę p. Monikę Jędrychowską. Panie w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedziały o zawodzie pisarza oraz ilustratora. Dzieci odwiedziła również stonoga Jadzia, która po przywitaniu się z każdym dzieckiem, zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy, rozmowy, słuchania opowiadań. Przedszkolaki chętnie brały udział w zabawie, rozwiązywały również zagadki. Pierwszym tematem spotkania była „Jadzia i dobre wychowanie” - Jadzia bardzo chce być dobrze wychowaną stonogą, ale nie zawsze wie jak się odpowiednio zachować. Poprosiła więc o pomoc dzieci, które wraz z nią wyszukiwały uprzejme zwroty, które należy stosować na co dzień. Jadzia uwielbia zagadki i z uwagą słucha opowiadania o swoich przyjaciołach. Drugie spotkanie dotyczyło szanowania książek – Jadzia bardzo lubi książki i chciała dowiedzieć się, co powinna robić żeby jak najdłużej wyglądały jak nowe. Zaprosiła dzieci do wspólnej rozmowy na ten temat; nie zabrakło również zabaw, odgadywania zagadek i słuchania utworów autorki.
Przedszkolaki były bardzo zainteresowane spotkaniem. Na koniec każde dziecko otrzymało książeczkę pt. „Stonoga Jadzia i przyjaciele” z dedykacją i autografem autorek.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i bardzo ciekawe spotkanie!
Warsztaty Bocianów na Zamku Królewskim
10 grudnia Bociany po raz ostatni w tym semestrze wybrały się na wycieczkę do Zamku Królewskiego na spotkanie z historią. Tematem przewodnim spaceru po królewskich komnatach było codzienne życie króla Stanisława – zasady audiencji, obowiązki monarchy, rozrywki w czasie wolnym, podróże, strój, wybór żony i wiele innych ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, że w czasach króla Poniatowskiego lekarze zalecali spanie w pozycji półsiedzącej na wielkich poduchach, co miało mieć zbawienne skutki dla zdrowia. Czy jest to pozycja wygodna musimy sprawdzić… Nasza przewodniczka to prawdziwa skarbnica wiedzy o dawnych czasach. Pani Dorota w barwny i zabawny sposób snuła opowieści o przygodach i anegdotach związanych z życiem na dworze królewskim, angażując każdego do szukania odpowiedzi na zadawane pytania.
Wizyta w Domu Opieki "Kombatant"
Listopadowe wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości zwieńczyła wizyta reprezentacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły w Domu Opieki „Kombatant”.
Z tej okazji chcieliśmy podziękować Kombatantom, którzy swoim życiem i działaniem zasłużyli się dla Ojczyzny. Nie obyło się bez ogromnego wzruszenia podczas wykonywania przez dzieci pieśni „Kocham Cię, Polsko”, „Płynie Wisła, płynie”, „Pałacyk Michla” i „Przybyli ułani pod okienko”, do których śpiewania Seniorzy dołączyli.
Pensjonariuszom Domu opieki często doskwiera brak kontaktu z osobami młodymi, chętnymi wysłuchać ich doświadczeń życiowych i niezwykłych historii, płynących z głębi serca. Dlatego bardzo chętnie goszczą u siebie dzieci i młodzież, zapraszają nas na spotkania i występy. Dla młodszego pokolenia takie spotkania to okazja do okazania szacunku oraz spotkania z żywą historią.
Dziękujemy za wolną Polskę!
Wycieczka Krecików do Zamku Królewskiego
26 listopada „Kreciki” były na wycieczce w Zamku Królewskim na zajęciach pt. „Stoliczku- nakryj się”.
Dzieci dowiedziały się wiele o dawnych smakołykach i naczyniach, w których je podawano. Poznały eleganckie nakrycie stołu, ciekawe sztućce oraz zasady dobrego wychowania na dworze królewskim. Samodzielnie wykonywały naczynia z gliny.
PoczytajMy - Baśnie i Bajki
27 listopada Bociany wraz z Klubem czytelniczym „PoczytajMy” przeniosły się do krainy bajek i baśni, przypominając sobie bohaterów ulubionych opowieści.
Po przedstawieniu kukiełkowym „Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy VI b bawiliśmy się w odgadywanie co to za postać oraz do kogo należą bajkowe przedmioty. Nie zabrakło nawet przebierania grochu i fasoli, jak to musiała robić księżniczka z bajki „Kopciuszek”.
Spotkanie zakończyło się w doskonałych humorach zabawą przy muzyce, podczas której zmienialiśmy się w różne bajkowe postacie.
Zajęcia plastyczne "Zimowy Las" w grupie Bocianów
Bociany w Muzeum Narodowym
Kolejna listopadowa wycieczka Bocianów to udział w spacerze organizowanym przez Towarzystwo Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” – „Warszawa w Muzeum Narodowym”. Bociany wraz z Przewodnikiem, zaopatrzeni w komiksową mapę, bawili się w detektywów, wyszukując poszczególne elementy ukryte w gablotach muzealnych – wizerunki herbu Warszawy, szaty i skarby królewskie, przedmioty użytku codziennego (np. srebrna zastawa stołowa, zegary), odznaczenia, postacie na obrazach i wiele innych. Dzięki ukazanym zbiorom mieliśmy okazję poznać historię i kulturę dawnej Warszawy oraz jej mieszkańców.
Dzielnicowy Konkurs plastyczny "Kto Ty jesteś? Polak Mały"
Jedną z akcji organizowanych przez bemowskie przedszkola w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości był Konkurs plastyczny „Wierszem malowane - Kto Ty jesteś? Polak Mały”, zorganizowany przez Przedszkole Nr 435. Gratulujemy Ani, Karolince, Kornelce i Poli z grupy „Bociany” zajęcia I miejsca za wykonanie przepięknej pracy konkursowej.
Dzień Pluszowego Misia
W piątek 23 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy, w specjalnie przygotowanej na tę okazję misiowej krainie. Poznały historię misiowego święta, wspólnie uczyły się, a następnie recytowały wiersz o Misiu.
Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano również wiele innych atrakcji takich jak: zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, a także degustacja miodku.
Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny prawdziwego „Misia”. Przedszkolaki przywitały go głośnym i serdecznym aplauzem. Tańcom oraz zabawom nie było końca. Gość chętnie również pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Wszyscy z niecierpliwością czekają już na kolejne Święto Pluszowego Misia!
Nauka języka migowego
Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzimy 21 listopada grupę "Motylków" odwiedziła Pani Weronika, która jest tłumaczem języka migowego.
Opowiedziała dzieciom kiedy używa się języka migowego, nauczyła ich trzech zwrotów grzecznościowych "proszę", "przepraszam", "dziękuję" w języku migowym oraz wspólnie zaśpiewali i pokazali piosenkę "Grzeczne słówka". Bardzo lubimy kiedy odwiedzają Nas tacy goście :)
Zwierzyniec Króla Jegomości - Wycieczka Bocianów do Zamku Królewskiego
19 listopada „Bociany” ponownie wybrały się na wycieczkę do Zamku Królewskiego, aby wziąć udział w zajęciach o zwierzętach z zamkowej ekspozycji. Oglądając wnętrza zamkowe, odnajdywaliśmy liczne zwierzęta ukryte na meblach, tkaninach, obrazach oraz poznaliśmy niezwykłe historie z nimi związane. Podczas części plastycznej każdy mógł ulepić zwierzątko, które najbardziej mu się podobało. Wkrótce pokażemy efekty.
Magiczne eksperymenty
Nasi mali naukowcy brali udział w warsztatach eksperymentalnych "Magiczne eksperymenty". Podczas warsztatów dzieci bawiły się różnymi substancjami. Poznały właściwości m.in. "suchego lodu" i polimerów. Zabawa była świetna!
Biedronki również brały udział w Warsztatach naukowych Funiversity. Starszaki poznały tajniki wykorzystania domowych produktów do fantastycznych eksperymentów. Jeśli macie np. dostęp do sody, kubeczków i gumowej rękawiczki – możecie napompować balon, łącząc olej, płyn do mycia naczyń i tabletkę musującą możecie stworzyć lawową lampę. Przedszkolaki były pod dużym wrażeniem.
Fotorelacja z zajęć dla grup Bocianów, Biedronek, Krecików, Motylków, Myszek i Zajączków w galerii.
Dzień dobrego jedzenia
Na początku listopada w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia i Picia. Każda grupa przygotowywała tego dnia zdrowe, pyszne, kolorowe kanapki, sałatki i soki z owoców i warzyw. W całym przedszkolu pachniało jak w sadzie! Przedszkolaki dowiedziały się z przygotowanej prezentacji jak bardzo żywym organizmom potrzebna jest woda, jaka jest jej zawartość u człowieka oraz u wybranych zwierząt i roślin.
8 listopada grupa Myszek obchodziła Dzień Dobrego Jedzenia. Każdy przyniósł swój ulubiony owoc lub swoje ulubione warzywo. Rozmawialiśmy o produktach, które są zdrowe a których należy unikać. Na zakończenie zajęć dzieci pokroiły przyniesione warzywa i owoce a następnie je chętnie zjadły.
Dzień Dobrego Jedzenia obchodziła również grupa Zajączków. Dzieci miały okazję nie tylko zjeść świeże owoce, ale również zobaczyć jak przygotowuje się sok z owoców i warzyw, którego od razu mogły spróbować.
Wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie
We wtorek 6 listopada grupa Biedronek wzięła udział w spacerze organizowanym przez Stowarzyszenie "Złota Kaczka" na terenie Muzeum Narodowego. Pod hasłem "Warszawa w Muzeum Narodowym" dzieci ze specjalną mapą oraz panem przewodnikiem oglądały eksponaty związane z życiem stolicy sprzed wielu lat. Dzieci pełne zaangażowania chętnie zadawały pytania i słuchały z zaciekawieniem opowieści przewodnika. Może teraz zachęcą swoje rodziny do wspólnego odkrywania tajemnic Warszawy?
Warsztaty teatralne
W zeszły poniedziałek (05.11.2018) grupa Biedronek wzięła udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Dzieci z zaangażowaniem i uśmiechem uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu ukazać, czym jest improwizacja i pozwolić sześciolatkom stanąć na wielkiej scenie w roli aktora. Ponieważ siedziba SCEK-u znajduje się na Starym Mieście mieliśmy okazje zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na 100-lecie niepodległości.
Plastyczna wyprawa w Kosmos
Ciekawe zawody - Weterynarz
W czwartek 25 października 2018 r. w grupie "Myszek" odbyło się spotkanie z Panią Weterynarz. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Pani doktor weterynarii opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, pokazała jak bada się i leczy zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt.
Pasowanie na Przedszkolaka
Zgodnie z tradycją naszego przedszkola co roku przyjmujemy nowych przedszkolaków do naszej społeczności. W grupie "Myszek" uroczystość ta miała miejsce w dniu 24 października 2018 r. Dzieci niecierpliwie oczekiwały na tę ważną dla nich chwilę. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci zaprezentowały to, czego przez wiele tygodni uczyły się w przedszkolu. Był to dla nich ogromny, ale miły wysiłek, z jednej strony trwał ciągle proces adaptacyjny, a z drugiej musiały się skupić na próbach. Dzieci zmieniły się w prawdziwych artystów poprzez śpiew, taniec i recytację którą zaprezentowały. Na zakończenie Pani Dyrektor zaczarowanym ołówkiem pasowała wszystkie maluszki na przedszkolaka.
Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy ich owocnego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu.
PoczytajMy - Dzień Poczty Polskiej
18 października Bociany ponownie gościły Klub czytelniczy „PoczytajMy”. Tym razem starsze koleżanki z klasy VI b spotkały się z przedszkolakami z okazji obchodzonego w październiku Dnia Poczty Polskiej aby poczytać wiersze związane z pracą listonosza oraz pracą na poczcie.
Poznaliśmy charakterystyczne atrybuty pocztowe, tj. znak Poczty Polskiej, znaczek, torba, strój listonosza czy czerwona skrzynka na listy. Dowiedzieliśmy się również kim są nadawca i adresat listu, gdzie wpisujemy adres oraz jaką drogę list musi pokonać, aby od nadawcy trafił do adresata. Nie zabrakło matematycznego wyzwania – każdy musiał znaleźć odpowiednią skrzynkę dla swojej koperty ze znaczkiem w postaci figury geometrycznej. Każdy Bocian poradził sobie z tym zadaniem śpiewająco!
Podsumowaniem spotkania było wspólne stworzenie listów do Św. Mikołaja – metodą pisma obrazkowego.
Przedszkolaki na Zamku Królewskim
16 października 2018 r. Bociany wybrały się w odwiedziny do Zamku Królewskiego na zajęcia edukacyjne „Stoliczku, nakryj się”. W trakcie tej wizyty mieliśmy okazję posłuchać opowieści o dawnych smakołykach oraz zobaczyć naczynia, w jakich je podawano. Oczywiście nie mogło również zabraknąć omówienia zasad dobrego zachowania się przy stole podczas uroczystych posiłków w Zamku Królewskim. Mogliśmy też podziwiać salę tronową, salę, w której król przyjmował gości, jadalnię oraz salę balową. Po bardzo interesującej wycieczce pod opieką pani Przewodniczki udaliśmy się do części warsztatowej, aby ulepić z gliny naczynia własnego pomysłu.
Tego samego dnia dzieci z grupy „Kreciki” wybrały się tramwajem na Stare Miasto. Wzięły udział w zajęciach pt. „Królewskie Stroje” oraz miały okazję podziwiać eksponaty znajdujące się na Zamku Królewskim. Przedszkolaki były zachwycone!
Z wizytą w Stowarzyszeniu Straż dla Zwierząt
19 października „Kreciki” przekazały rzeczy ze zbiórki dla podopiecznych Straży dla Zwierząt. W szpitalu dla zwierząt zapoznały się z pracą lekarza weterynarii. Dowiedziały się także, jak należy traktować zwierzęta, dbać o nie i porozumiewać się z nimi.
Dziękujemy Rodzicom, którzy nam towarzyszyli i pomogli w przewiezieniu darów.
Warsztaty ceramiczne
W dniu 15.10.2018 r. i 22.10.2018 r. w grupie „Myszek” odbyły się warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci miały możliwość zabawy gliną. Wykonane przez dzieci prace zostały wypalone w piecu, a następnie pomalowane.
W grupie Bocianów również odbyły się warsztaty ceramiczne, które pozwoliły dzieciom na zapoznanie się jedną z najstarszych metod wytwarzania różnego rodzaju przedmiotów z gliny. Każdy miał okazję poćwiczyć z kawałkiem tego niezwykłego materiału swoją wyobraźnię i zobaczyć po wypaleniu ostateczny efekt swojej pracy.
Wycieczka do Wioski Pod Kogutem
PoczytajMy o Jesieni
„Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup…”
Hanna ZdzitowieckaWraz z początkiem jesieni Bociany odwiedziły starsze koleżanki z Klubu czytelniczego „PoczytajMy” – Natalka Chaberska, Amelka Korput, Natalka Kiedos, Weronika Sołtysiak, Amelka Szymanek i Dominika Witkowska z klasy VIb. Rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie na podstawie wierszy przygotowanych przez dziewczynki z Klubu. Po wspólnym czytaniu i zabawach ruchowych, Bociany razem z Klubowiczkami przygotowały prace plastyczne związane z tematem spotkania – liściaste jeżyki, które długo zdobiły naszą salę.
Do zobaczenia wkrótce...
Spotkanie ze Strażakami
„Każde dziecko, nawet małe
Gdy jest zręczne, dzielne, śmiałe
I jest dobrym przedszkolakiem
Może kiedyś być strażakiem!”Pod koniec września Bociany poznały jeszcze jeden zawód, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i odwagą – zawód Strażaka. Podczas wizyty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 7 w Warszawie mieliśmy okazję obejrzeć sprzęt, którym na co dzień posługują się strażacy, dowiedzieć się do czego służy oraz usłyszeć historie o ich codziennej trudnej pracy. Poznaliśmy też różne zadania specjalne wykonywane przez Straż Pożarną w ramach swoich obowiązków, m.in. ratownictwo wysokościowe i ratownictwo wodne.
Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia!
Bezpieczny Przedszkolak
"Chcesz przejść na drugą stronę? Miej otwarte oczy.
Stań na skraju chodnika nim na jezdnię wskoczysz.
Spójrz najpierw bacznie w lewo. O tak, właśnie – brawo!
Teraz z kolei szybko zwróć oczy na prawo.
Jeszcze raz popatrz w lewo, świetnie! Doskonale!
Jezdnia wolna? Idź szybko i nie bój się wcale."
H. Łachocka "Pięć zasad"W ramach zajęć "Jestem bezpieczny" dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać w przedszkolu, w domu oraz podczas codziennego ruchu na drodze. Znajomość tych właśnie zasad sprawdzili nasi goście - panie Policjantki, których codzienna praca polega na straży bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Bociany i Kreciki miały okazję posłuchać ciekawostek związanych z ich trudną pracą, utrwalić zdobyte na zajęciach wiadomości, a nawet zwiedzić policyjny samochód:)
Bardzo dziękujemy!
Jesteśmy bezpieczni - wizyta pań Policjantek w naszym przedszkolu
W trzecim tygodniu września w grupie Myszek rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa dzieci. Poznaliśmy zasady poruszania się po drogach, poznaliśmy znaki drogowe, sygnały świetlne a nawet numery alarmowe. Nasze wiadomości sprawdziły panie Policjantki, które odwiedziły nas w środę 19 września. Wszyscy wypadliśmy wspaniale. W nagrodę mogliśmy zobaczyć z bliska radiowóz a nawet do niego wsiąść. Każdy chłopiec i niektóre dziewczynki marzą o tym by kiedyś zostać policjantem lub policjantką.
Serdecznie dziękujemy paniom Policjantkom, za wizytę w naszym przedszkolu oraz za wspaniałą lekcję na temat bezpieczeństwa naszych przedszkolaków.
Nasze media społecznościowe