Spotkania z Pisarzami dla dzieci i młodzieży
- 01.06.2020 07:24
- Być może brakuje Wam dostępu do książek? Albo chcielibyście posłuchać audiobooka? W planach mieliście spotkanie z ulubionym autorem, które zostało odwołane? Nic się nie martwcie! Autorzy przyjdą do Was – oczywiście wirtualnie.
Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyło się planowane spotkanie z p. Moniką Kowaleczko-Szumowską w naszej bibliotece. Mogliśmy za to poznać nowy projekt pisarki "Fajną Ferajnę w Indiach" podczas spotkania online przez platformę Zoom - w środę 20 maja o godz. 18.00.
W spotkaniu wziął udział p. Wiesław Stypuła (ur. 1931 r.), jeden z tak zwanych "dzieci maharadży" i bohater powstającego dokumentu interaktywnego „Fajna Ferajna w Indiach”.
W 1940 roku dziewięcioletni Wiesio został zesłany z rodziną na Syberię. Dwa lata później Wiesio dotarł do Balachadi w Indiach, gdzie mieszka w osiedlu zbudowanym dla polskich dzieci przez maharadżę Jama Saheba Digvijayasinhji.
Panu Wiesławowi Stypule towarzyszyli twórcy powstającego dokumentu interaktywnego „Fajna Ferajna w Indiach”: reżyser Tomasz Stankiewicz, producentka Zofia Pręgowska i scenarzystka Monika Kowaleczko-Szumowska.Wieczorki autorskie online nigdy nie zastąpią kontaktu w realu, ale kiedy nie można zobaczyć się inaczej - spotkanie przez ekran lepsze niż żadne. Bardzo dziękujemy p. Monice Kowaleczko-Szumowskiej - pisarce i scenarzystce za zorganizowanie spotkania z p. Wiesławem Stypułą, bohaterem dokumentu "Fajna ferajna w Indiach". Pan Wiesław opowiadał o swoich trudnych doświadczeniach ze zsyłki na Syberię i wspaniałej odmianie losu, dzięki dobremu maharadży, a osoby zaangażowane w projekt o wynikających z niego wyzwaniach i radościach. Spotkanie, mimo trudności technicznych, było bardzo wartościowe i zaostrzyło nasz apetyt na obejrzenie " Fajnej ferajny w Indiach". Już nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli zobaczyć ten fascynujący dokument!
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, w którym mogliśmy uczestniczyć przez 7 tygodni (!) już się zakończył.
W tym niesamowitym wydarzeniu brało udział wielu znakomitych autorów, także tych bardzo lubianych i chętnie czytanych w naszej szkole m.in. Emilia Dziubak, Szymon Radzimierski, Marcin Kozioł, Marcin Szczygielski, Agnieszka Stalmaszyk.
Podczas Festiwalu nagarno 45 filmów w ramach akcji #CzytankiNaCzasie, do wsystkich możecie wrócić tutaj - kliknij -> Czytanki na Czasie
Do wydarzenia możecie wróćić - tutaj -> Festiwal Literatury Dziecięcej
Posłuchajcie, jak o swoich książkach opowiadają autorzy i posłuchajcie fragmentów - kliknij ->
- Grażyna Bąkiewicz "Ale historia"
- Marta Guzowska "Detektywi z Tajemniczej 5"
- Agnieszka Tyszka "Zosia z ulicy Kociej"
- Marcin Szczygielski "Czarownica piętro niżej"
- Szymon Radzimierski "Dziennik łowcy przygód - Madagaskar"
- Marcin Kozioł "Wombat Maksymilian"
- możecie spróbować narysować ryjówkę z - kliknij -> Tomaszem Samojilikiem
Zaglądajcie na profil - kliknij ->Festiwalu , bo wciaż pojawiają się nowe wywiady i czytane przez Pisarzy fragmenty książek
Jeśli nie mogliście skorzystać ze spotkań autorskich na żywo, które odbyły się w poprzednie weekendy możecie obejrzeć ich nagrania - kliknij :
- spotkanie z panem - kliknij -> Grzegorzem Kasdepke
- spotkanie z panią - kliknij -> Joanną Olech
- spotkanie z - kliknij -> p. Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
spotkanie z - kliknij -> p. Martą Guśniowską
Aleksandra i Daniel Miezielińscy Zapraszamy na spotkanie autorskie z pp. Aleksandrą i Danielem Miezielińskimi z okazji premiery książki "Którędy do Yellowstone. Dzika podróż po parkach narodowych”, które odbyło się 30 marca. Wszyscy, którzy nie mieli możliwośći wziąć udziału w spotkaniu w czasie rzeczywistym, mogą je obejrzeć tutaj -> Którędy do Yellowstone? Książka już niebawem trafi do księgarń internetowych.
Autorzy pokazali Wam książkę, opowiedzieli, skąd wziął się na nią pomysł i jak powstawała i... odpowiedali na pytania widzów! Warto zobaczyć :)
Warto posłuchać też fragmentów książek w ramach cyklu - kliknij -> Czytanie na drugie śniadanie19 kwietnia, obchodziliśmy rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. To czas wspominania tych, którzy doświadczyli tragedii wojny i Holokaustu. Dla nas tegoroczna rocznica jest ważna także dlatego, że niedawno zachwyciliśmy się spisaną przez Agatę Tuszyńską i zilustrowaną przez Iwonę Chmielewską w książce "Mama zawsze wraca" historią ocalałej z Zagłady Zofii Zajczyk, która w warszawskim getcie spędziła długie miesiące, ukrywana przez mamę. Chcielibyśmy zaprosić Was na SPOTKANIE ONLINE z twórczyniami książki "Mama zawsze wraca" Agatą Tuszyńską i Iwoną Chmielewską. Rozmowę podczas transmisji LIVE w poniedziałek 20.04 o godz. 18.00 poprowadził Michał Nogaś. Link do wydarzenia - kliknij -> Facebook Tych, którzy nie mieli możliwości obejrzeć spotkania na żywo, zachecamy do zapoznania się z nim - pod tym samym linkiem.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły