Rekrutacja do programu w ramach Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu - WOLONTARIAT JEST SPOKO

25.04.2023 22:05

Szanowni Rodzice, Mili Uczniowie, Drodzy Nauczyciele,

z ogromną radością i dumą informuję o WOLONTARIACKIM SUKCESIE:-)

Projekt wolontariacki „Wolontariat jest spoko” przygotowany przez koordynatorów wolontariatu z 4 podmiotów: Szkoły Podstawowej nr 306 (reprezentowanej przez Panią Dorotę Koper) , Bemowskiego Centrum Kultury (reprezentowanego przez Panią Annę Skatulską), Ośrodka Pomocy Społecznej (reprezentowany przez Pana Przemysława Skwarskiego) oraz Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” (reprezentowanego przez Panią Agatę Krupińską), otrzymał pozytywną ocenę i zostanie zrealizowany na terenie Dzielnicy Bemowo w ramach Warszawskich Partnerstw dla Wolontariatu.

Tym samym rozpoczynam rekrutację do gry miejskiej:-)

Rekrutacja trwa od 24 kwietnia 2023 r. do 28 kwietnia 2023 r.

Ilość miejsc: 15 drużyn z klas 4-8

1) Zapoznaj się regulaminem: kliknij

2) Wypełnij formularz rekrutacyjny: kliknij

3) Czekaj na informację o zakwalifikowaniu się.

PLAKAT z KODEM QR: kliknij

W imieniu swoim oraz kolegów i koleżanek z partnerskich instytucji, z którymi przygotowywałam projekt, ZAPRASZAM DO WZIĘCIA UDZIAŁU!:-)

Szczegóły poniżej.

Dorota Koper

Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu SP306, współautorka projektu

„Wolontariat jest spoko…” to projekt polegający na aktywizacji dzieci i młodzieży oraz ich rodzin do wolontariatu. Projekt to też promocja wolontariatu jako ciekawej formy spędzania czasu.

Projekt powstał w partnerstwie czterech podmiotów prowadzących swoją działalność na terenie dzielnicy Bemowo: Ośrodek Pomocy Społecznej, Bemowskie Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr 306 im. Księdza Jana Twardowskiego oraz Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”.

Projekt to gra miejska, która polega na udzielaniu pomocy w formie wolontariatu osobom starszym, z niepełnosprawnościami lub niesamodzielnym. Do gry może zgłosić się 15 drużyn z klasy 4-8. Każda drużyna musi składać się co najmniej z: jednej osoby niepełnoletniej oraz jednej osoby dorosłej, członkowie drużyny muszą być ze sobą spokrewnieni.

Przed rozpoczęciem gry, w dniu 11.05.2023 r. godz. 17.30-19.00, dla zakwalifikowanych uczestników zostanie zorganizowane spotkanie integracyjne na terenie Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. W trakcie spotkania zostaną omówione procedury bezpieczeństwa oraz podstawowe zasady pracy z osobami starszymi. Spotkanie będzie miało wymiar praktyczny i edukacyjny. Każda drużyna otrzyma od organizatora planszę gry, na której zostaną zamieszczone:

-3 adresy osób, którym trzeba będzie udzielić pomocy w formie wolontariatu,

-miejsce na pieczątki,

-zadanie do wykonania – opis oczekiwanej formy pomocy,

-telefon do koordynatora wolontariatu.

Każdy wolontariusz podpisze porozumienie o wolontariacie i zostanie upoważniony do przetwarzania danych osobowych. Wolontariusze otrzymają identyfikatory i zostaną objęci ubezpieczeniem NNW.

Osoby, którym trzeba będzie udzielić pomocy zostaną wskazane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” Zadaniem każdej z drużyn będzie zrealizowanie pomocy na rzecz osoby potrzebującej, która będzie polegać min. na: wspólnym wyjściu na spacer, zrobieniu zakupów lub wspólnym spędzeniu czasu wolnego. Każdorazowe działanie wolontariuszy będzie potwierdzone pieczątką przez osobę korzystającą z pomocy. Następnie zebrane pieczątki-punkty zostaną zamienione na wcześniej przygotowane deski. Deski zostaną przycięte w określony sposób i będą tworzyć układankę-zagadkę, która zostanie zamieszczona na ogrodzeniu Amfiteatru im. Michaela Jacksona w Parku Górczewska na Bemowie (jest to miejsce rozpoznawalne i często odwiedzane przez mieszkańców Dzielnicy). W dniu 24 czerwca 2023 r., w tym miejscu Urząd Dzielnicy Bemowo zaplanował organizację pikniku rodzinnego. W trakcie wydarzenia, przy udziale wolontariuszy oraz innych uczestników zostanie zmontowana instalacja, następnie pomalowana różnymi kolorami i zamontowana. W trakcie pikniku Wolontariusze zostaną wyróżnieni za swoją działalność - na zakończenie projektu uczestnicy dostaną pamiątkowe medale, książki o wolontariacie oraz gry upominki. Wykonana instalacja będzie udostępniona przez cały okres wakacyjny. Wolontariusze będą mieli możliwość zaproponowania mieszkańcom różnych animacji, będą mogli opowiedzieć o projekcie oraz informować o możliwości zgłaszania się do wolontariatu. Na piknik zostaną zaproszone wszystkie osoby, które doświadczyły pomocy w ramach projektu.

REGULAMIN: kliknij

PLAKAT z KODEM QR: kliknij

LINK DO FORMULARZA REKRUTACYJNEGO: kliknij

Sztab Wolontariacki w SP306 - akcja Żonkile

25.04.2023 18:46
        19 kwietnia 2023 r. w SP306, Pani Dorota Koper, opiekunka i koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu, przy współpracy z Muzeum Polin, stworzyła sztab wolontariacki. Uczniowie-Wolontariusze, w 80. rocznicę, upamiętnili ofiary powstania w gettcie warszawskim. Najpierw odwiedzili wszystkie klasy szkolne oraz grupy przedszkolne, a następnie wyszli na ulice Dzielnicy Bemowo, aby edukować mieszkańców.

Rodzinny Klub Przyrodniczy i Wolontariat

25.04.2023 18:36
        Wolontariusze SP306, pod opieką Pani Doroty, wspierają najmłodszych mieszkańców Bemowa w poznawaniu świata przyrodniczego podczas spotkań Rodzinnego Klubu Przyrodniczego.

Wyróżnienie dla naszej koordynatorki wolontariatu - Pani Doroty Koper

25.04.2023 18:29
        Pani Dorota Koper otrzymała nominację Kapituły Redakcji "Polski Metropolii Warszawskiej", "Tygodnika Ostrołęckiego", "Echa Dnia", do tytułu Osobowość Roku 2022 w kategorii Działalność charytatywna i społeczna.

Cieszymy się i gratulujemy:-)

Wolontariusze dzieciom, czyli SKW na Teatrzyku Kamishibai

25.04.2023 18:23
        Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką Pani Doroty Koper, wzięli udział w Teatrzyku Kamishibai oraz warsztatach twórczych dla dzieci z Dzielnicy Bemowo.