• Pomoc socjalna dla uczniów

ZASIŁEK SZKOLNY
          DOFINANSOWANIE OBIADÓW SZKOLNYCH
        • STYPENDIUM SZKOLNE
          Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023 należy skierować bezpośrednio do Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy m. st. Warszawy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ucznia, w terminie do 15. września 2022 r.
          Stypendium szkolne może być przyznane na zakup:
          - podręczników, które nie są udostępniane nieodpłatnie przez szkołę, lektur, encyklopedii, innych książek pomocnych w realizacji procesu dydaktycznego,
          - komputerów stacjonarnych, laptopów lub tabletów,
          - biletów miesięcznych lub kwartalnych uprawniających do korzystania z komunikacji miejskiej,
          - całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.

Pomoc finansową może otrzymać uczeń, który znajduje się w trudnej sytuacji spowodowanej: niskim dochodem na osobę w rodzinie, wielodzietnością rodziny lub niepełną rodziną, występowaniem w domostwie: bezrobocia, niepełnosprawności, choroby ciężkiej, długotrwałej lub nieuleczalnej, alkoholizmu, narkomanii lub życiowej spowodowanej zdarzeniem  losowym.

ZASIŁEK SZKOLNY
          Zasiłek szkolny przysługuje uczniowi, który jest przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Wysokość zasiłku szkolnego wynosi jednorazowo do 620 zł i jest świadczeniem pieniężnym. Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego dla ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji należy kierować do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwej ze względu na adres zamieszkania ucznia.

Pod linkiem wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-materialna-dla-ucznia2 pobrać można aktualny:
          - wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego wraz z instrukcją wypełniania;
          - wzór wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego wraz z instrukcją wypełniania.

DOFINANSOWANIE OBIADÓW SZKOLNYCH
          Stypendium Posiłek dla ucznia może zostać przyznane uczniowi pochodzącemu z rodziny znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
          Stypendium Posiłek dla ucznia może zostać przyznane uczniowi w uzasadnionych przypadkach losowych, w sytuacji gdy nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania posiłków spożywanych podczas jego pobytu w szkole ze środków pomocy społecznej. Wnioskodawca zobowiązany jest wówczas dostarczyć pisemną informację dot. odmowy sfinansowania obiadów szkolnych przez OPS.
          Dla dzieci - obywateli Ukrainy uczących się w bemowskich szkołach oraz przedszkolach od dnia 1. września 2022 r. finansowanie obiadów lub wyżywienia całodniowego odbywa się na zasadach Ustawy o pomocy społecznej. Pomoc na wyżej wymienione cele udzielana jest podobnie jak dla dzieci - obywateli Polski.
          Więcej o świadczeniach ze środków pomocy społecznej na stronie www.opsbemowo.waw.pl w zakładce pn. rodzaje pomocy.

Rodzic wnioskuje do Ośrodka Pomocy Społecznej o uzyskanie wsparcia.